وضعیت انرژی خورشیدی در ایران

نوشته شده در 1398/09/23 | انرژی خورشیدی

اطلس جهانی نشان می‌دهد تابش خورشید در بیشتر مناطق ایران حدود دو برابر آلمانی است که در رده بزرگترین تولید کنندگان برق از انرژی خورشیدی قرار دارد اما نتوانسته بطور شایسته از این نعمت الهی بره برداری کند، غفلتی که ممکن است ایران را از دسترسی به یکی از مهم‌ترین فناوری‌های مهم آینده دنیا عقب بیندازد.

فاصله ایران تا شاخص‌ها و ظرفیت‌های جهانی و حتی منطقه بسیار زیاد است، طبق برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده است تا ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران تا پایان سال آخر برنامه ششم توسعه به 5 هزار مگاوات برسد.

بررسی اعداد و ارقام موجود حکایت از آن دارد که در حال حاضر استان یزد بیشترین ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های خورشیدی کشور را به خود اختصاص داده است و حدود 58.5 مگاوات نیروگاه خورشیدی در این استان در حال فعالیت هستند. پس از این استان، فارس با دارا بودن 50.07 مگاوات و همدان با برخورداری از ۴۵/۴ مگاوات نیروگاه خورشیدی در صدر استان‌های دارای نیروگاه خورشیدی قرار گفته‌اند.

استان يزد به عنوان مركز جغرافيايي ايران توان وي‍ژه اي برای بهره گيري از انرژي خورشيد دارد. شهرداري يزد از سال 1389 اقدام به تأمين روشنايي بوستانها و معابر شهري از طريق چراغهاي خورشيدي نمود. همزمان با اين اقدام،‌ شركت گاز استان نيز بخشي از ايستگاه هاي تقليل فشار دور از مركز خود را از طريق سامانه هاي فتوولتاييك برقدار كرد. شركت مخابرات استان يزد نيز با برقدار كردن سايتهاي BTS خود از طريق سامانه هاي خورشیدی به جمع نهادهاي استفاده كننده از اين سامانه پيوست. تأمين برق مساجد بين راهي نيز از ديگر پروژه هاي اجراي شده در استان يزد بود. در سال 1391 و با تخصيص اعتبار از سوي توانير جهت تأمين برق روستاهاي دوردست، ‌روستاي روباز از توابع شهرستان مهريز نيز با استفاده از سامانه 5 كيلو واتي مستقل از شبكه برقدار گرديد.

استان فارس یکی از مستعدترین استان‌های کشور در تولید انرژی خورشیدی است و اکنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی در این استان به 50.07 مگاوات رسیده است. در سال 96 بزرگ‌ترین کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی در شیراز با حضور مسئولان وزارت نیرو در شهرک صنعتی شیراز افتتاح گردید که نوید دهنده افزایش تولید و استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر در استان فارس است.

استان همدان چند سالی است که در زمینه تولید انرژی خورشیدی پیشقدم شده است و گامهای موثری در این زمینه برداشته و هم اکنون از استانهای پیشرو در این عرصه است. تاکنون ۶ نیروگاه با ظرفیت ۴۵/۴ مگاوات در استان نصب شده است و ۲ نیروگاه ۳۰ مگاواتی هم در تویسرکان درحال پیگیری است. استفاده از پنل های خورشیدی در برخی از روستاهای نهاوند که فاصله زیادی از شهر دارند و هزینه زیادی برای برق رسانی لازم دارند، موجب صرفه جویی در هزینه هاو جلوگیری از قطع بی رویه جنگل های زاگرس  شده است.

استان قزوین با داشتن موقعیت مناسب طبیعی و برخورداری از تابش مستقیم خورشید در بیشترین روزهای سال ظرفیت خوبی برای اجرای طرح‌های انرژی‌های خورشیدی دارد. یکی از طرح ها راه اندازی شهرک هزار هکتاری انرژی می باشد که منتظر تصویب نهایی دولت است.

 


اشتراک گذاری :