همه چیز در موردگازهای گلخانه ای

نوشته شده در 1397/08/26 | محیط زیست

حتماً راجع به معضل گرم شدن زمین شنیدین ، مسئله ای که اینروزا دغدغه بسیاری از کشورای دنیاس . یکی از عواملی که باعث به وجود اومدن این مشکل میشه اثر گازهای گلخانه ایه که در این مطلب میخوایم بهش بپردازیم. 
تعریف و عملکرد گازهای گلخانه ای
گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین شامل بخارآب ، دی اکسید کربن ، متان ، اکسید نیتروژن و اوزن هستن. پرتوهای مرئی و نامرئی خورشید به زمین تابانده میشه که مقداری از اونها توسط اقیانوس ها، زمین و جو جذب شده و مقداری دیگه به فضا بازتابانده میشن این مبادله اشعه خورشیدی رو اثرگلخانه ای می نامند. این گازها به این دلیل گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شون که فضای گلخانه‌ها را در اطراف زمین ایجاد می‌کنن. در گلخانه‌ها نور خورشید وارد محیط می‌شه اما به دلیل جداره شیشه‌ای، بخشی از آن دوباره به درون گلخانه برمی‌گرده. به این دلیله که فضای داخل گلخانه همیشه از بیرون گرمتره حتی در فصل تابستون.
حدود 30 درصد از تابش اشعه ماوراء بنفش به زمین توسط ابرها، یخ و دیگر سطوح بازتابنده بازتاب داده می شن. به گفته ناسا، 70 درصد باقیمانده توسط اقیانوس ها، زمین و جو جذب می شن. در واقع تعادل بین پرتوهای ورودی و خروجی دمای متوسط ​​زمین را در حدود 59 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد) نگه می داره پس اگه این تعادل بهم بخوره دمای زمین تغییر پیدا میکنه.
اثر فعالیت های انسان بر گازهای گلخانه ای
فعالیت های انسان امروزی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی برای تولید انرژی ، کشاورزی ،جنگل زدایی و...      تا حد زیادی باعث افزایش گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین شده که عوارض خطرناکی برای محیط زیست داره. در واقع اکثر فعالیت های روزانه یه انسان معاصر از جمله تماشای تلویزیون ، حمام کردن ، غذا پختن و .... باعث افزایش گازهای گلخانه ای و در نتیجه آن باعث گرمتر شدن زمین می شن ، چرا؟ چون برای انجام همه این فعالیت ها نیاز به تامین انرژی از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی داریم.
تحقیقات نشون میده که در حال حاضر سطح متان و دی اکسید کربن در بالاترین میزان خود است. در حالی که برخی معتقدند که گرمایش جهانی یک فرآیند طبیعیه و گازهای گلخانه ای همیشه وجود دارن، باید گفت مقدار گازهای موجود در جو در تاریخ افزایش یافته است. در واقع بعد از  انقلاب صنعتی و ماشینی شدن زندگی انسانها و به دنبال اون افزایش جمعیت کره زمین ، مقدار گازهای گلخانه ای چندین برابر گذشته شد.
یکی از بهترین راهها برای جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه ای ، کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و جایگزین کردن انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی های خورشیدی ، بادی ، آبی و زیست توده ست.


اشتراک گذاری :