پیام نوروزی مدیر عامل

نوشته شده در 1398/01/18 | پیام همکاران

به نام پروردگار روشنی 

همراهان گرامی سلام، 
در ابتدا به نمایندگی از تیم پارس انرژی تیدا غم از دست دادن هموطنانمان در حوادث اخیر را تسیلیت عرض می کنم. 
جاری شدن این سیل ویرانگر در شروع سال جدید را به نشانه سال نکو از بهارش پیداست می‌گیریم و خودمان را برای سالی سخت آماده می‌کنیم اما امیدواریم به آینده و تلاش می‌کنیم برای درس گرفتن از اشتباهات و ساختن دوباره ایران عزیز. 

سال نود و هفت با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید. در حوزه محیط زیست، پیوستن ایران به پیمان پاریس یکی از بهترین اخبار سال گذشته بود. توافقنامه‌ای که هدف آن کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای جهت جلوگیری از تغییرات اقلیمی است. تغییراتی مثل سیل وسط ورشکستگی آبی. 
به امید اینکه در سال جدید نیز با درایت مسئولین و پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی پولشویی (FATF) شاهد بازگشت رونق اقتصادی به کسب و کارها و کوتاه شدن دست اختلاس‌گران باشیم. 
ادامه بازداشت فعالین محیط زیست برخلاف اعلام صریح وزارت اطلاعات و شورای عالی امنیت ملی و سازمان محیط زیست مبنی بر بیگناهی انها، از تلخ ترین اخبار سال گذشته بود. با آرزوی آزادی هر چه سریعتر امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، سام رجبی، نیلوفر بیانی، عبدالرضا کوهپایه و هومن جوکار. 

اقتصاد از بزرگترین مشکلات سال گذشته بود و برجام فرصتی طلایی برای شکوفایی که متاسفانه قربانی تندروی‌ها و بازی‌های سیاسی شد.
در حالیکه همه کشورهای دنیا در حال رقابت بر سر استفاده هر چه بیشتر از انرژی‌های پاک هستند، ایران به عنوان یکی از مستعدترین کشورهای جهان در زمینه استفاده از انرژی‌ خورشیدی نتوانسته بطور شایسته‌ از این نعمت الهی بهره‌ برداری کند.
بر اساس سند چشم‌انداز توسعه، در پایان ۱۴۰۴، می‌بایست ده ‌درصد از انرژی مصرفی کشور (۲۰ گیگاوات ساعت) از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود درحالی‌ که هم ‌اکنون سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، کمتر از نیم ‌درصد است.
جالب است بدانید کشوری مثل عربستان سعودی که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است، رؤیای تبدیل شدن به یک قدرت در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر را در سر می‌پروراند.
عربستان سعودی کشور تحت کنترل مردان پیر بود، اما از زمانی که بن سلمان، به قدرت رسیده برنامه‌هایی را برای کاهش وابستگی به نفت شروع کرده است. 
برنامه "افق ۲۰۳۰" بر متنوع کردن منابع توسعه و رشد این کشور تاکید می‌کند و تجدیدپذیرها، سهم مهمی در این برنامه دارند.
علاوه بر تنوع اقتصاد و اهداف محیط زیستی اهداف دیگری نیز در پس پرده این برنامه وجود دارد. عربستان سعودی به طور متوسط روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند که عمده آن صادر می‌شود اما بخش قابل توجهی از آن برای تولید برق به مصرف می‌رسد؛ بنابراین ریاض با متنوع کردن بخش انرژی، افزایش ظرفیت صادرات و درآمد بالادستی را هدف گرفته است.
تمرکز اصلی عربستان سعودی بر انرژی خورشیدی است و قصد دارد ۴۱ گیگاوات انرژی خورشیدی تا سال ۲۰۳۲ نصب کند. (#برق_نیوز - ۳۶۹۲۹) 
برجام فرصتی بود تا شرکت‌های اروپایی اقدام به عقد قرارداد، برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر نمایند. شرکت هایی مثل شرکت نروژی ساگا و شرکت انگلیسی کوئرکس که قراردادی را جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی به ظرفیت ۷ گیگاوات در مناطق کویری ایران منعقد کرده بودند اما با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها این شرکت‌‌ها نیز مجبور به ترک ایران شدند. 
افزایش نرخ ارز و ثابت ماندن نرخ خرید تضمینی از یک سو و تاخیر در پرداخت ها از سوی دیگر باعث شد معدود سرمایه‌گذاران خارجی هم که ریسک تحریم امریکا را پذیرفته بودند از ادامه همکاری دلسرد شوند.
در این میان فعالان داخلی حوزه تجدیدپذیر نیز سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتند بطوریکه شرکت‌های زیادی مجبور به تعطیلی شدند. کم‌فروغی یازدهمین دوره نمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در اسفندماه ۹۷ سندی برای این ادعاست. البته ناگفته نماند اقدام اخیر ساتبا در ارایه مجوز صادرات برق تجدیدپذیرها و معافیت عراق از تحریم انرژی امید تازه‌ای به رونق مجدد این صعنت در سال جدید بوجود اورده است.
ما نیز در سال گذشته با مشکلات زیادی درگیر بودیم و بدون حمایت گروه بین المللی مرآت و همکاران عزیزم در پارس انرژی تیدا قادر به عبور از این مشکلات نبودیم. 

نیاز به خودرو مدیریت بحران در حوادثی مانند سیل، ما را مصمم کرده در سال جدید پایگاهی مجهز و قابل حمل تولید نماییم تا با توجه به اهمیت برق در امداد رسانی در ساعت های اولیه حادثه بتوانیم به سرعت به یاری هموطنانمان بشتابیم. 
با تولید محصولات کاربردی و با کیفیت و همچنین تعیین اهداف صادراتی در بخش نیروگاهی تلاش خواهیم کرد تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و شرکت را وارد بازارهای جهانی نماییم.

جذب نمایندگان فعال در سایر شهر‌ها و برگزاری دوره‌های اموزشی و دسترسی راحت کاربران به محصولات از دیگر اهداف این شرکت در سال جدید خواهد بود. 
به امید اینکه بتوانیم گام کوچکی در توسعه اقتصاد انرژی‌ و حفظ محیط زیست برداریم. 
در پایان از شما سپاسگزارم که با حمایت‌تان ما را در این مسیر دلگرم می‌کنید.
تشکر ویژه‌ای دارم از گروه بین المللی مرآت که با حمایتشان ما را در این شرایط سخت یاری کردند.
قدردانی میکنم از همکارانم خانم‌ها غنی یاری، اثناعشری و آقایان خانی، مشایخی، جنید، دعایی و خیر مقدم عرض میکنم خدمت مهندس اسلامی که به تازگی به تیم ما پیوستن. 

خداوندا، دلمان را چنان در جویبار زلال رحمتت شستشو ده که هر کجا تردیدی هست ایمان ، هر کجا زخمی است مرهم ، هر کجا نومیدی هست امید و هر کجا نفرتی هست عشق جای آن را فرا گیرد. 

سید محمد حسینی
مدیر عامل 
۹۷/۰۱/۱۵


اشتراک گذاری :