تاریخچه انرژی خورشیدی

نوشته شده در 1397/08/12 | انرژی خورشیدی, انرژی های تجدید پذیر

تاریخچه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به قبل از میلاد مسیح برمیگرده. چرا که در زمان های خیلی دور این انرژی ها تنها انرژی های در دسترس انسان ها بودن . باد ، آب و خورشید منابع تموم نشدنی از انرژی شمرده میشدن که مردم برای رفع نیازهاشون از اونا استفاده می کردن. نیازهایی مثل درست کردن آتیش برای پخت و پز یا گرم کردن خونه ها ، حرکت قایق ها روی آب و خیلی از کارهای مکانیکی دیگه که نیاز به یه نیروی محرک داشت. 
داستانهایی وجود داره که قرن ها پیش ارشمیدس ، دانشمند مشهور یونانی هم با استفاده از آینه مقعر و هدایت نور خورشید ، موفق به آتش زدن کشتی های ارتش روم شده ، این موضوع نشون دهنده نحوه های متفاوت به کارگیری انرژی های طبیعی در اون زمانهاست .
در واقع انسانهای پیشین زندگی خودش رو به نوعی وابسته به طبیعت می دونستن در نتیجه طبیعت رو مقدس میشمردن و شاید به همین خاطر بوده که در بسیاری از ادیان کهن، خورشید و آب مورد پرستش قرار میگرفتن. 
یکی دیگه از روشهای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در تاریخ بشر ، نحوه ساخت و طراحی خونه ها بوده به طور مثال طراحی محل های زندگی به گونه ای بوده که در روزای سرد سال، گرما در خونه ذخیره بشه و یا در مناطق کویری و بادخیز، راه هایی برای گردش باد در منزل تعبیه میشده تا هوای خنک در اون جریان داشته باشه.
مقایسه انرژی های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر
در مقابل ، انرژی های تجدیدناپذیر مانند سوختهای فسیلی طی چند قرن اخیر کشف شدن و مورد استفاده قرار میگیرن. سوخت هایی که برعکس انرژی های طبیعی پیامدهای بسیار مخربی برای محیط زیست انسانها         داشته اند. پیامدهایی که امروزه دغدغه اصلی طرفداران محیط زیست شده. به همین خاطره که این روزها بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته به فکر استفاده مجدد از انرژی های سالم ، پاک و نامحدود تجدیدپذیر افتاده اند و با استفاده از امکانات و دانشی که طی این سالها بدست آوردن ، سعی در گسترش تکنولوژی مربوط به این انرژی ها داشته اند. در مقالات بعدی بیشتر به توضیح این تکنولوژی ها می پردازیم. پس مطالب بعدی مارو از دست ندین.


اشتراک گذاری :