مضررات استفاده از سوخت های فسیلی

نوشته شده در 1397/08/26 | انرژی های تجدید پذیر

امروزه درصد قابل توجهی از انرژی مورد نیاز انسانها از طریق سوختهای فسیلی تامین میشه . در واقع سوخت های فسیلی یا همون ذخایر هیدروکربن، مثل نفت، زغال سنگ یا گاز طبیعی، حاصل از بقایای انباشته از گیاهان و حیوانات ماقبل تاریخ هستن که از اونها برای تولید انرژی استفاده میشه. ما به این انرژی برای گرم کردن خود ، تهیه آب و غذای سالم ، روشنایی و... نیاز داریم.
در دهه های اخیر استفاده از این سوخت ها سه نگرانی خیلی مهم رو برای دوستداران محیط زیست به وجود آورده که در این مقاله به بررسی این نگرانی ها می پردازیم. 

  • محدودیت سوخت های فسیلی

با افزایش جمعیت کره زمین ، میزان استفاده از سوخت های فسیلی بیشتر و درنتیجه مقدار اونا کمتر میشه و از اونجایی که این سوخت ها دیگه تولید نمیشن ، این نگرانی به وجود میاد که بعد از تموم شدن این سوختا انرژی مورد نیازمون رو از کجا تامین کنیم و اینکه چه بلایی سر نسلهای بعد از ما میاد وقتی سوخت فسیلی برای سوزوندن ندارن؟! 

  • آلودگی سوخت های فسیلی

نگرانی دیگه اینه که وقتی از این سوخت ها استفاده می کنیم مواد سمی مثل کربن آزاد شده و باعث آلودگی هوا میشن.همونطور که می دونید انسان و بقیه موجودات زنده به هوای تازه برای نفس کشیدن و ادامه زندگی خود نیاز دارن. هوای آلوده و سمی تاثیرات بسیار بدی بر روی سلامت انسانها و سایر موجودات داره . درواقع دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای تولید شده توسط سوختن سوخت های فسیلی به عنوان یکی از علل اصلی گرمایش جهانی محسوب می شن .این گازهای گلخانه ای یک پدیده نامرئی در اطراف سیاره ما ایجاد می کنه که گرمای خورشید رو تحت تاثیر قرار می ده و در نهایت باعث افزایش درجه حرارت زمین، تغییرات اقلیمی، ذوب شدن یخچال ها و افزایش سطح آب می شه.

  • حوادث ناشی از کار بر روی سوخت های فسیلی

در حین کار بر روی سوخت های فسیلی حوادث غیرمترقبه زیادی رخ می دهد که می تواند باعث آتش سوزی و انفجار در محل های استخراج این سوخت ها شود . همین عامل موجب شده که کار بر روی این مواد بسیار خطرناک باشد. 
راه حل مسئله
همه این موارد و موارد دیگه باعث شد که کشورهای سراسر دنیا به فکر جایگزینی برای سوخت های فسیلی باشن. در واقع استفاده از سوخت فسیلی در حال حاضر با مخالفت شدید طرفداران انرژی پایدار و محیط زیست روبه روست. با این حال، نمی توان به طور کامل استفاده از این سوخت ها رو متوقف کرد چرا که این کار منجر به خاموشی هزاران شهر و  از کار افتادن میلیون ها ماشین میشه. اما میشه استفاده از این سوخت ها رو به میزان قابل توجهی کاهش داد و به جای اونها ، از انرژی های پاک تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی ، انرژی باد ، انرژی آبی ، انرژی زمین گرمایی ، انرژی زیست محیطی استفاده کرد که نه آلودگی دارن ، نه محدودیت و نه خطر! 
در مقالات بعدی بیشتر درباره این انرژی ها و نحوه استفاده ازشون توضییح می دیم. پس همچنان همراه ما باشید.


اشتراک گذاری :